Co o sobě potřebujeme vědět, než začneme s investováním?

Jak zrychluje tempo znehodnocování peněz a na vlastní oči vidíme růst cen prakticky čehokoli, stále více lidí chápe význam investování. V očích běžného člověka investování přestává být rozmarem milionářů, slovo investice přestává být „sprostým“ slovem. Každý, kdo má možnost odložit si měsíčně pětistovku a má k dispozici pár stovek na vstupní poplatky, může začíst investovat. Může investovat do těch samých věcí, jako ti nejbohatší milionáři, jen zkrátka v menším měřítku. To je výhoda dnešní doby, která přibližuje investování všem lidem, díky nepřeberné škále produktů.

Široká nabídka dostupných investic však také může leckomu zamotat hlavu a pokud chybí jakákoliv zkušenost, je snadné netrefit se. Nastudovat všechny možnosti a pak se v nich i orientovat je nemožné. Co ale můžeme docela jednoduše a sami udělat pro co nejlepší výsledek svého investičního snažení, je poznat sám sebe, jako investora. Pak už jen stačí natrefit na někoho, kdo vám dokáže jednoduše a srozumitelně představit investiční příležitosti, ke kterým má sám důvěru, a to nejlépe na základě své vlastní zkušenosti.

 

Něco za něco

Vysoký výnos za krátký čas a s téměř žádným rizikem. Takto vypadá ideální investice z pohledu nezkušeného člověka. V životě je však vždycky něco za něco a každá kvalita má svoji cenu.

Představte si investici jako tři deci vína, které máte rozlít do tří sklenic o objemu tři decilitry, přičemž žádná z nich nesmí zůstat úplně prázdná.

  • První sklenice symbolizuje VÝNOS, druhá RIZIKO a třetí ČAS.
  • Plná první sklenice znamená „pohádkový výnos“ a prázdná znamená „bez výnosu“.
  • Plná druhá sklenice znamená „skoro jistota“ a prázdná značí „hazard“.
  • Třetí plná sklenice znamená „téměř hned“ a prázdná znamená „příliš dlouho“.

Jak byste rozlili své tři deci vína, které máte k dispozici? Vaše tři sklenice nemusí být naplněné všechny stejně – pokud vám například nevadí vyšší riziko a delší čas, můžete se dobře cítit s představou o to vyššího výnosu. Důležité je, jaká kombinace by ve vás vyvolala dobrý pocit. A to, s jak naplněnými sklenicemi by se vám dobře spalo.

Pocity jsou důležité

Protože k čemu nám je řešení, které v nás bude vyvolávat úzkosti a strach? Možná jste už taky zjistili, že právě pocity a myšlenky přitahují do života více toho, čeho se týkají. Proto, kdo se bojí, že o něco přijde, má vyšší šanci, že se tak stane.

A teď si představte, že investice jsou záležitostí na několik let. Chcete se několik let bát a strachovat o své peníze? Chcete riskovat, že ze strachu uděláte chybu, svoji investici například vyberete v nesprávný čas a připravíte se nejen o výnos, ale ztratíte i část vložených peněz?

Právě proto je důležité hned na začátku vědět, jaký jste typ investora a jaký je váš vztah k riziku. Pak je snadnější vyladit investiční strategii a produkty právě pro vás. Tak, abyste z nich měli užitek a výnos, jaký si představujete, v čase, kdy ho potřebujete.

Pokud vás zajímá, jaké investiční produkty vám mohu doporučit a proč, neváhejte mě kontaktovat.

Přeji vám pěkné dny a klidný spánek z vašich rozhodnutí,
Markéta

 

 

 

Připojte se k informačnímu kanálu v super aplikaci Gem Space.