Světová poptávka po zlatě vzrostla v letošním (2019) prvním čtvrtletí meziročně o sedm procent, a to především díky zájmu centrálních bank. Celosvětově se prodalo 1 053 tun zlata. Nákupy investorů za tři měsíce vzrostly o tři procenta na 298 tun, zájem o obchodovatelné fondy kryté zlatem vzrostl meziročně o 49 %. Vyplývá to z informací Světové rady pro zlato.

Centrální banky podle statistik rady koupily za první tři měsíce roku 145,5 tuny zlata. To představuje meziroční nárůst o 68 % a zároveň nejsilnější začátek roku od roku 2013. Celkově sedmiprocentní meziroční nárůst globální poptávky po zlatě zapříčinila snaha investorů o diverzifikaci a zajištění bezpečné a likvidní komodity.

„Největší kupci fyzického kovu jsou v posledních třech letech centrální banky, stejně tak i velké komerční a investiční banky. Jako tvůrci trhů o jejich aktuálním stavu totiž vědí nejvíce. Jejich chování nelze interpretovat jinak než jako přípravu, respektive ochranu před přicházející krizí. Neexistuje osoba či instituce povolanější k tomu, aby upozornila na blížící se krizi, než ta, která systém tvoří,“ doplnil analytik Golden Gate Marek Brávník.


Spořte do zlata, stříbra a platiny s komoditním účtem » Golden Gate «

 

Rostoucí zájem investorů o zlato bude podle ekonomů v nadcházejících měsících ovlivňovat hlavně nízké úroky na amerických státních dluhopisech a rostoucí nejistota týkající se budoucího stavu světové ekonomiky. Tu mohou vychýlit změny v mezinárodní politice či regulace mezinárodního obchodu, zejména mezi USA a Čínou.

Zdroj: Golden Gate Magazín červenec 2019