Proč všichni potřebujeme zlato a jak 10g slitek poráží inflaci

Pokud jste v roce 2021 měli naspořeno 100.000 Kč, máte nyní kupní sílu pouhých 83.800 Kč. Může ta to inflace, která za rok 2022 dosáhla 16,2%. Díky inflaci věci zdražují a peníze ztrácejí kupní sílu. Inflace likviduje hodnotu úspor a umazává státní dluh. Čím vyšší bude, tím více občané zchudnou a stát si odmázne o to větší část svého zadlužení. Proto se inflaci říká „skryté zdanění“.

Jak úspěšně porážet inflaci

Modlením inflaci neporazíme, ani čekáním, až přejde. Nevypadá to, že by se státy chtěly přestat zadlužovat a tisknout peníze ze vzduchu. Bohužel však zjistily, že je to snadné a nikdo neprotestuje. Proto, pokud nechceme ztrácet, co jsme si poctivě vydělali, potřebujeme protiinflační aktivum. A tím nejznámější a tisíce lety prověřeným prostředkem je zlato.

Jak na to snadno a pohodlně

Nejsnadnějším způsobem, jak ochránit své úspory pro běžného člověka, je proměňovat je na zlato postupně. Peníze, které by nám po zaplacení složenek zůstaly ležet na účtu nebo pod matrací, můžeme proměnit na kousek zlata. Postupně si tak můžeme nakoupit zlaté investiční slitky, které pro fyzické osoby nepodléhají DPH a zisk z nich nepodléhá dani z příjmu (daň je 0%).

Moje volba

Já jsem si pro sebe vybrala možnost nakupovat takto postupně zlaté slitky o váze 10g. Jde totiž o to, abychom za nějaký čas, až jejich cena stoupne z dnešních cca 15.000 Kč třeba na dvojnásobek, nemuseli v případě potřeby odprodávat velké kusy, když třeba ani tak velkou částku nebudeme potřebovat. To by bylo škoda. Proto existují lidé, kteří si takto nakupují dokonce slitky o váze 1g.

Dokáže 10g zlatý slitek vyzrát nad inflací?

Ukážeme si, jak se vyvíjela cena takového slitku v čase. Ten na začátku roku 2000 stál okolo 4.300 Kč. V průběhu let se jeho cena pohybovala jak nahoru, tak i dolů, ale v dlouhodobém horizontu vzrostla násobně. Rekord v ceně byl na začátku roku 2020, kdy se celý svět obával, co bude s ekonomickou situací. „Naštěstí“ však státy začaly zachraňovat ekonomiky tiskem nekrytých peněz a jejich rozdáváním, takže se situace uklidnila a cena šla zase trochu dolů.

Dnes se pohybujeme někde okolo 15.500 Kč. To znamená v horizontu 22 let zhodnocení cca 3,6x, což je 360%. Když to podělíme dvaadvaceti roky, dostaneme průměrné roční zhodnocení 16,36% a s tímto výsledkem už můžeme říct, že inflaci spolehlivě porážíme. Tedy uchováváme hodnotu svých úspor.

A co peníze?

Jen pro ilustraci, pokud bychom v roce 2000 za těch 4.300 Kč 10g zlatý slitek nenakoupili a peníze nechali jen tak, jejich kupní síla by dnes byla jen kolem poloviny – tedy okolo 2.250 Kč.

A to samé platí s dneškem. Neproměnit své vydělané peníze na zlato dnes, rovná se ztratit část jejich kupní síly každý jeden den.

Pokud tedy máte děti, vnoučata nebo nějaké své plány do budoucna, vytvářejte si také (nejen) zlatou rezervu. Ráda vám pomůžu vybrat ideální produkt z nabídky různých firem na našem trhu.

Přeji vám pěkné dny a klidný spánek z vašich rozhodnutí,
Markéta

 

 

KONTAKTUJTE MĚ

[wpforms id=“2488″]

Obohacující zprávy

Připojte se k informačnímu kanálu v super aplikaci Gem Space.