Šejk požehnal zkušebnímu provozu SkyWay v Sarjahu

SkyWay není lanovka. SkyWay je nová dopravní technologie, která postupně nahradí zastaralé dopravní systémy po celém světě. Je to podobné, jako přechod od koňských povozů k první železnici. Kdo rozpozná a využije příležitost, může vydělat jmění.

 


Máte zájem o spolupráci?

Zašlete mi své kontaktní údaje a já se vám brzy ozvu.

 

 

Markéta

 

Dočkáme se SkyWay také v ČR?

Jednou budeme používat nadzemní dopravní technologii SkyWay i zde, v ČR. Nebude to hned, bude to za několik let, ale dočkáme se. No, a někteří na tom i vyděláme – ostatně jako každý v historii, kdo investičně podpořil novou úspěšnou technologii v jejím počátku.

AKTUALIZACE
Až se za pár let u nás povezete novou dopravní technologií SkyWay, vzpomeňte si, že jste ji mohli také vlastnit :-) Na jedné z univerzit byla zadaná studie rentability strunové technologie SkyWay pro ČR.


Máte zájem o spolupráci?

Zašlete mi své kontaktní údaje a já se vám brzy ozvu.

 

 

Markéta

 

 

Silnice zabíjejí, pomoc přichází z nebe

Na světě zemře ročně na silnicích 1,35 milionu osob. A to jen podle oficiálních statistik. Vzhledem k trendům v tomto odvětví to bude do roku 2030 trojnásobek – 3,6 milionu mrtvých ročně.

Doprava se tak stává pátým nejčastějším důvodem smrti člověka – častějším než například HIV / AIDS, malárie, tuberkulóza a podobné nemoci.

V České republice zemře na silnicích v průměru 6 osob na každých 100.000 obyvatel ročně. Zhruba 54% zemře v důsledku automobilové nehody, 10% jsou mrtví motorkáři, 9% cyklisté a 21% chodci.

Největší podíl na smrti účastníků provozu v ČR má absence helmy, nepoužívání pásů a dětských sedaček, alkohol a rychlost.

Jak jsou na tom ostatní části světa můžete zjistit ZDE: https://roadskillmap.com/

 

Pomoc přichází z nebe

 

 

Nadzemní strunový dopravní systém SkyWay je někdy nazýván Nebeskými dráhami. Doprava je přesunutá do druhé úrovně, je plně automatizovaná, řízená umělou inteligencí za využití blockchainové technologie. Klasická nehodovost je prakticky vyloučena, zemský povrch zůstává k dispozici lidem, zvířatům i rostlinám.

Investice do technologie SkyWay není pouze o finančním zisku, je to podpora lepší a bezpečnější budoucnosti pro nás a naše potomky.

Informace o SkyWay ve zkratce: http://bit.ly/—SkyWay
Registrace u SkyWay Capital: http://bit.ly/SkyWayREGISTER

Buduj SkyWay, zachraň planetu!

 

 

 

Dubaj oznámila výstavbu prvních 15 km tras SkyWay se 21 stanicemi mezi mrakodrapy

Jeho Výsost Sheikh Mohammed Ibn Rashid Al Maktoum, viceprezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů, guvernér města Dubaj, schválil balíček projektů navrhovaných ministerstvem dopravy (RTA).

 

Projekty zahrnují systém městské dopravy SkyWay s celkovou délkou 15 km a 21 stanic podél trasy. „Schválili jsme balíček rozvojových projektů, jejichž cílem je pokračovat ve vývoji Dubaje jako nejlepšího města na světě. Projekt SkyWay, městský tranzitní systém o délce 15 kilometrů, bude přepravovat cestující mezi 21 mrakodrapy v Dubaji“ uvedla na Twitteru jeho Výsost.

 

Vládní služba Dubajské mediální kanceláře zveřejnila vizualizaci projektu s následujícím vysvětlením: „Skypods je závěsný dopravní systém, který spojí důležitá infrastrukturní zařízení jako mezinárodní finanční centrum v Dubaji a centrum města. Projekt, ve kterém bude vybudováno 21 stanic, umožní přepravit 8 400 cestujících za hodinu v každém směru.“

Dubajská mediální kancelář uvádí, že projekt Skypods (název, pod kterým SkyWay působí ve Spojených arabských emirátech) „nabídne zážitek z pohybu po městě v modulech s moderním designem, které se pohybují mezi mrakodrapy. Charakteristiky této dopravy zahrnují jedinečný design stanic a podpěr, které podpírají kolejnice podél konstrukce. Projekt bude vizuálně harmonický s ohledem na stanice metra v Dubaji.“

 


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay? V případě zájmu si můžete založit účet zde:
Not yet involved in this life changing opportunity? Become a shareholder of the SkyWay technology here:

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

Informace již zachytila řada regionálních zpravodajských agentur. „Jsme rádi, že vláda Dubaje zvolila naši technologii jako nástroj rozvoje regionu. To není jen velká čest, ale také obrovská odpovědnost pro celý tým SkyWay. Musíme ospravedlnit důvěru, která nám byla dána, a plně prokázat, že strunová doprava SkyWay skutečně splňuje kritéria pro přepravu budoucnosti“ řekl Anatoly Yunitskiy, generální designér inovativního dopravního systému SkyWay.

 

 

.
Kdo si myslel, že investování znamená dnes vložím, zítra jsem bohatý, je vedle, jak ta jedle. Investováním posíláme své vydělané peníze pracovat za sebe do projektu, kterému věříme, a trvá to léta, než vzniknou nějaké významnější hodnoty.

Proto razím heslo: INVESTUJ & ŽIJ

Zapomeň na to, žes někam něco vložil, nečekej jen na výnosy, teď už je to mimo tebe. Nikdy nedávej všechno na jedno místo, nesázej na jediného koně, diverzifikuj a nechej se inspirovat - doporučení na základě mých zkušeností najdeš ZDE. Neboj se, zkoušej nové věci, investuj a žij!

 


Máte zájem o spolupráci?

Zašlete mi své kontaktní údaje a já se vám brzy ozvu.

 

ZDROJ: http://rsw-systems.com/news/skyway-dubai-uae?lang=en

 

 

SkyWay boduje také v Itálii

Trasporti, una Skyway per il Vimercatese: l’alternativa alla M2 è una monorotaia sospesa

 

L’ultima idea per collegare Cologno Nord a Vimercate vola a mezz’aria ed è messa sul tavolo dal consigliere provinciale leghista Fabio Meroni: l’alternativa alla M2 è Skyway, una monorotaia aerea.

Cabine senza conducente che si spostano su un binario aereo controllate da remoto: l’ultima idea per collegare Cologno Nord a Vimercate vola a mezz’aria ed è messa sul tavolo dal consigliere provinciale leghista Fabio Meroni.
«Da oltre vent’anni – afferma l’ex sindaco di Lissone – si parla del prolungamento della linea verde della metropolitana, mai realizzato anche a causa dei costi notevoli. Ora, per velocizzare i tempi, la politica dovrebbe analizzare anche tecnologie alternative, utilizzate in altre nazioni».

 

metro volante sky way
metro volante sky way

 

Da tempo, aggiunge, altrove si adottano progetti differenti dal tradizionale metrò che vanno dai treni che corrono su monorotaie ai sistemi a fune fino a quelli costruiti in sopraelevata. Lui attira l’attenzione, in particolare, sulla tecnologia a stringa alla base del progetto Skyway, ideato da un ingegnere bielorusso e che sarà utilizzato per varare alcune tratte a Dubai in vista dell’Expo 2020: «Questo sistema di viabilità di secondo livello – spiega Meroni – è molto meno costoso rispetto a una metropolitana interrata o a una di superficie» in quanto non prevede né lo scavo di gallerie né la posa di binari in territori quasi completamente urbanizzati come il nostro ma la collocazione di pali che reggano la speciale rotaia ad altezze che oscillano da pochi metri da terra fino a cinquanta.

«Le tratte a stringa – aggiunge – sono più rapide da completare e, proprio perché sopraelevate, richiedono meno risorse per gli espropri».

 


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay?
Účet si založíte zde:

Couple of years ago it was impossible to invest only 50 or 100$ in a Tech Start Up, which has a potential to grow in value 1.000%. Buy pre-IPO shares (before they are listed on a Stock Exchange) for some Cents, sell for Hundreds of Dollars in 3-5 years.


Now you can do this!

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

 

Il 22 gennaio ha presentato il progetto ad alcuni sindaci brianzoli (che si riservano di capire meglio, ma sono aperti alla proposta) mentre il 7 marzo i rappresentanti di Skyway dovrebbero illustrare la proposta alla commissione Trasporti del Pirellone. Nelle prossime settimane Meroni si confronterà con gli amministratori locali di Agrate, Brugherio, Carugate, Concorezzo e Vimercate per sondare il loro parere.

«La politica – commenta l’esponente del Carroccio – deve guardare al futuro senza essere legata al passato. Oggi ci sono tecnologie che fino a vent’anni fa erano impensabili: Regione e Provincia potrebbero organizzare una visita in Bielorussia, al parco tematico creato per far capire agli enti pubblici il funzionamento di queste cabine».

Il viaggio, precisa, potrebbe essere effettuato in una sola giornata. Il dibattito sulle infrastrutture, aggiunge, nei prossimi anni diventerà sempre più centrale nell’agenda dei governi:

«Se entrerà in vigore l’autonomia regionale la Lombardia avrà maggiori competenze anche nel campo dei trasporti e maggiori risorse da investire. Potrebbe, quindi, decidere di promuovere programmi innovativi: per questo sto cercando di rilanciare il confronto sul collegamento tra Cologno Nord e Vimercate».

 

Via: https://www.ilcittadinomb.it/stories/Cronaca/trasporti-una-skyway-per-il-vimercatese-lalternativa-alla-m2-e-una-monorotaia_1302810_11/

 

 

 

SkyWay: First Dividends From Venture Tehnostartup

SkyWay or Yunitski’s string transport is a technostartup with rather a contradictory reputation, which was launched in 2014. At that time, potential investors were invited to invest their own funds in the development of this innovative transport technology, which, according to its author’s calculations, would enjoy great demand in the market of cargo and passenger traffic due to its versatility, efficiency and low cost of construction. Consequently, the company-developer would be able to compensate an ordinary investor for his initial contribution in case of attracting the required amount of investment and obtaining the possibility of scaling up its own business model of development.

 

Sky Way - стартап - транспорт

 

In other words, the investment proposal was as follows: investing in the development of the Company at the initial stage of its development (investment loan), the investor received in his property a certain part of his shares from the Company’s registered capital. If the Company entered the market, the acquired shares could be converted into securities and sold at the current exchange rate. The second option provided for the possibility of receiving dividends on the invested amount through the implementation of commercial projects using SkyWay technology.

The development plans declared by the SkyWay team caused ambiguous assessments by players in the venture capital market. The project was often blamed for the banal building castles in the air on the assumption that the transport market is rather a conservative and over-regulated sector, in which implementation of innovations can last much longer than in the conventional and liberal sphere for a venture investor like, for example, the IT industry. Another “weak” point of the project was the very method of attracting investments, namely, the referral reward system using MLM mechanisms, since similar schemes are also used by classical financial pyramids and HYIP projects.

 


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay?
Účet si založíte zde:

Couple of years ago it was impossible to invest only 50 or 100$ in a Tech Start Up, which has a potential to grow in value 1.000%. Buy pre-IPO shares (before they are listed on a Stock Exchange) for some Cents, sell for Hundreds of Dollars in 3-5 years.


Now you can do this!

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

Another difference in SkyWay project was a rather ambitious business model, which provided for the possibility of capturing a large segment of the transportation market by this technology. Usually, a technostartup positions its own product as a “painkiller” or as a “vitamin”. In the first case, it solves some previously unsolvable problem, in the second one, it significantly optimizes existing labor-intensive processes. The product of SkyWay, namely – innovative transport systems – could be attributed to both the first and the second category. Moreover, SkyWay technology claimed to create new trends in industry and development business in the future, which in itself was perceived as quite loud statements.

 

SkyWay - технологии - капсула - транспорт

Surprisingly, despite rather sad predictions, absence of the needed volume of investments at the initial stage and serious opponents, SkyWay project has managed to advance greatly to designated goals. Namely, in creating a production cluster and a test site, developing practically from scratch and partially certifying its rolling stock, which is applied in SkyWay transport and infrastructure complexes.

In addition, in October 2018, its leadership in the person of engineer Anatoli Yunitski announced a campaign, in which the first 5,000 investors were able to receive the first payments on investment loans due to the distribution of funds received by the Company during pre-project activities. The amount of payments exceeded the initial deposit tenfold.

The success of SkyWay project is also observed in the international development direction: in February 2019, at the World Government Summit in the UAE, the Dubai’s Roads and Transport Authority announced the selection of SkyWay technology as an alternative to the development of local transport infrastructure. Previously, this new type of transport was presented to Dubai’s Crown Prince Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum, who shared his impressions of reviewing it on his Twitter page.

 

SkyWay

These events indicate that SkyWay project is gradually developing, despite the impressive mass of negativity from its opponents. Apparently, the emphasis in this development is made in favor of the Middle East region as a strategic direction. And there is nothing surprising in this: according to the statement by Dubai’s Roads and Transport Authority, about 19% of the entire city budget is planned to be used to modernize the transport sector. And this means that SkyWay has every chance to realize the announced plans and begin the first commercial operation of its own systems.

 

SOURCE: https://inventure.com.ua/en/analytics/articles/skyway:-first-dividends-from-venture-tehnostartup

SEE ALSO: https://investtalk.ru/invest-news/id62764-strunnyj-transport-skyway-pervye-dividendy-i-kurs-na-blizhnij-vostok

 

 

SkyWay on World Government Summit 2019

5 things we learned at the 2019 World Government Summit

 

Including the fact that the UAE needs to sleep more…

Hundreds of world leaders, celebrities and UAE government officials came together this week at the World Government Summit. The event hosted plenty of talks, panels, workshops and sessions aimed at helping educate policy makers and the public. Here are five interesting things we learnt at the 2019 World Government Summit.

 

1. The UAE needs to sleep more

A study by television’s Dr Oz revealed the UAE sleeps 20 minutes less per night, than the rest of the world. “The amount of sleep you get, the quality, is 20 minutes shorter than rest of the world. Is that important? Well, a sleeping pill gets you less than 10 minutes of extra quality sleep. So it’s a profound reduction.”

 

2. The UAE mangroves are helping reduce carbon

 

Image credit: Gulf News

 

Climate change philanthropist and actor, Harrison Ford delivered an inspiring speech on the dangers of climate change. He said we need to start protecting what we have, and gave a shout-out to the UAE’s mangrove preservation efforts.

He said: “Protecting and restoring coral reefs, mangroves and sea-grasses, allows carbon to be absorbed and trapped, and creates a coastline resilient to storms and flooding. Look at the healthy mangrove forests, that have been wisely protected in the UAE.”

 

3. Stress levels are too high

Speaking on a panel with Arianna Huffington, CNN’s Becky Anderson cited a study that found 80% of the UAE population lives with high stress levels. Huffington collapsed from stress and exhaustion in 2007, and since has founded a wellness company, Thrive Global.  She said it’s all about prevention. “They’re living in a perpetual fight or flight mode, and their whole system is flooded with cortisol hormone. They feel as though they’re constantly at war. The idea is to go upstream, and stop people from feeling depressed or anxious.”

 

4. Dubai aims to make a quarter of journeys autonomous by 2030

 

 

HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Vice President of the UAE and Ruler of Dubai, reviewed two models of the Sky Pods, a mobility system being tested by the Roads and Transport Authority (RTA). The Sky Pods form part of the RTA’s initiatives aimed at addressing the future of Dubai’s mobility needs, and converting 25 per cent of total journeys in Dubai into autonomous journeys on various transit means by 2030.

 


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay?
Účet si založíte zde:

Couple of years ago it was impossible to invest only 50 or 100$ in a Tech Start Up, which has a potential to grow in value 1.000%. Buy pre-IPO shares (before they are listed on a Stock Exchange) for some Cents, sell for Hundreds of Dollars in 3-5 years.


Now you can do this!

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

5. Wellbeing is an emerging priority in government policy making

New Zealand has implemented a government policy called ‘Living Standards Framework’, the UAE has a minister for happiness, and Day 1 of the summit hosted plenty of talks about health and wellbeing. Governments are rolling out more health and wellness strategies, and hoping to prevent chronic diseases, reduce healthcare expenditure and have happier residents. 

 

SOURCE: http://whatson.ae/dubai/2019/02/5-things-we-learned-at-the-2019-world-government-summit/

 

 

 

Japanese TV reports on SkyWay

On November 15, 2018, correspondents of the Japanese TV company TV Tokyo Corporation visited SkyWay project designing organization and EcoTechnoPark. The visit by Japanese guests was preceded by their examination of SkyWay technology at InnoTrans 2018 trade fair that took place in September 2018. There, TV Tokyo representatives saw the flagship of SkyWay lineup ― a high-speed unibus capable of servicing passengers at speeds up to 500 km/h. The vehicle they saw impressed the journalists so much that they decided to learn more about the new technology and tell about it to their viewers.

 

 

 


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay? V případě zájmu si můžete založit účet zde:
Not yet involved in this life changing opportunity? Become a shareholder of the SkyWay technology here:

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

SOURCE: http://rsw-systems.com/news/japan-tv-news
© http://rsw-systems.com/

TV news channel Al Arabiya reports on SkyWay solution for Dubai

AKTUALIZACE k 1.5.2019:

Dubaj oznámila výstavbu prvních 15 km tras SkyWay se 21 stanicemi mezi mrakodrapy – článek ZDE.

 


SkyWay continues to conquer the Pearl of the East – Dubai. In the informational space of the United Arab Emirates, they are increasingly talking about the possibilities of developing transport infrastructure based on SkyWay technology. On December 9, the TV news channel Al Arabiya released a report on the prospects for implementing innovative SkyWay solutions. The report tells that the integration of SkyWay transport into Dubai’s road network will allow to relieve the urban infrastructure, with a passenger traffic of 20 thousand people/h for the five-seat unibike and 50 thousand people/h for unicar.

“SkyWay transport, unlike other vehicles with the same capacity, uses 100 times less land area, and its energy efficiency is 5 times higher than that of electric cars, and 10 times higher for the entire infrastructure,” reports Al Arabiya.

 


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay? V případě zájmu si můžete založit účet zde:
Not yet involved in this life changing opportunity? Become a shareholder of the SkyWay technology here:

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

 

SOURCE: http://rsw-systems.com/news/al-arabiya-skyway
© http://rsw-systems.com/

SAE: po Sarjahu bude SkyWay také v Dubaji, korunní princ sleduje proces implementace

AKTUALIZACE k 1.5.2019:

Dubaj oznámila výstavbu prvních 15 km tras SkyWay se 21 stanicemi mezi mrakodrapy – článek ZDE.

 


Šejk Hamdan Ibn Mohammed Al Maktoum, korunní princ, se seznámil s dopravní technologií společnosti SkyWay, informuje Khaleej Times s odkazem na státní agenturu Spojených arabských emirátů (http://www.mediaoffice.ae/en/media-center/news/4/12/2018/hamdanrtaproject.aspx). Stalo se tak během návštěvy korunního prince na Úřadu silnic a dopravy v Dubaji, kde mu přednášel ředitel oddělení Mattar Al Thayer o výhodách strunových technologií SkyWay.

 

 

Jak uvedl Mattar Al Thayer v publikaci na portálu Arabian Business (https://amp.arabianbusiness.com/amp/article_listing/aben/transport/409140-dubai-sky-pods-the-rtas-vision-of-transport-in-the-future), společnost SkyWay použije ve srovnání s obvyklými způsoby dopravy s podobnou šířkou pásma 100 krát méně místa. Dopravní moduly SkyWay jsou zároveň pětkrát účinnější než elektromobily a vyžadují desetkrát méně infrastruktury než tradiční systémy veřejné dopravy. Mezi modely prezentované významným hostům byly unibike a unicar.

Korunní princ sdílel své dojmy na Twitteru https://twitter.com/HamdanMohammed

Vývoj projektu SkyWay ve Spojených arabských emirátech pokračuje i v dalších regionech. V polovině listopadu, navštívil Technology and Innovation Park (SRTIP) v Sharjahu Sheikh Dr. Sultan bin Mohammed Al Qasimi, emír Sharjah a člen Nejvyšší rady Svazu Spojených arabských emirátů. Při setkání s členem správní rady Americké univerzity v Sharjahu Hamidem Jafarem a ředitelem Technology and Innovation Park (SRTIP) Hussainem Al Mahmoudi emír diskutoval problematiku veřejného a soukromého sektoru v oblasti vyspělých technologií, jakož i plány na již probíhající výstavbu inovačního parku.

 


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay? V případě zájmu si můžete založit účet zde:
Not yet involved in this life changing opportunity? Become a shareholder of the SkyWay technology here:

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

Je třeba poznamenat, že jeden z účastníků setkání, Hussein Al Mahmoudi, měl předtím příležitost seznámit se s vývojem SkyWay během návštěvy EkoTechnoParku v rámci delegace ze Spojených arabských emirátů v červenci 2018. Podílel se rovněž na podpisu dokumentů o výstavbě inovačního centra SkyWay v Sharjah.

ZDROJ: http://rsw-systems.com/news/latest-news-from-uae?lang=en

 

Jak bude vypadat implementace technologie SkyWay v Dubaji?