SkyWay: First Dividends From Venture Tehnostartup

SkyWay or Yunitski’s string transport is a technostartup with rather a contradictory reputation, which was launched in 2014. At that time, potential investors were invited to invest their own funds in the development of this innovative transport technology, which, according to its author’s calculations, would enjoy great demand in the market of cargo and passenger traffic due to its versatility, efficiency and low cost of construction. Consequently, the company-developer would be able to compensate an ordinary investor for his initial contribution in case of attracting the required amount of investment and obtaining the possibility of scaling up its own business model of development.

 

Sky Way - стартап - транспорт

 

In other words, the investment proposal was as follows: investing in the development of the Company at the initial stage of its development (investment loan), the investor received in his property a certain part of his shares from the Company’s registered capital. If the Company entered the market, the acquired shares could be converted into securities and sold at the current exchange rate. The second option provided for the possibility of receiving dividends on the invested amount through the implementation of commercial projects using SkyWay technology.

The development plans declared by the SkyWay team caused ambiguous assessments by players in the venture capital market. The project was often blamed for the banal building castles in the air on the assumption that the transport market is rather a conservative and over-regulated sector, in which implementation of innovations can last much longer than in the conventional and liberal sphere for a venture investor like, for example, the IT industry. Another “weak” point of the project was the very method of attracting investments, namely, the referral reward system using MLM mechanisms, since similar schemes are also used by classical financial pyramids and HYIP projects.

 


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay?
Účet si založíte zde:

Couple of years ago it was impossible to invest only 50 or 100$ in a Tech Start Up, which has a potential to grow in value 1.000%. Buy pre-IPO shares (before they are listed on a Stock Exchange) for some Cents, sell for Hundreds of Dollars in 3-5 years.


Now you can do this!

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

Another difference in SkyWay project was a rather ambitious business model, which provided for the possibility of capturing a large segment of the transportation market by this technology. Usually, a technostartup positions its own product as a “painkiller” or as a “vitamin”. In the first case, it solves some previously unsolvable problem, in the second one, it significantly optimizes existing labor-intensive processes. The product of SkyWay, namely – innovative transport systems – could be attributed to both the first and the second category. Moreover, SkyWay technology claimed to create new trends in industry and development business in the future, which in itself was perceived as quite loud statements.

 

SkyWay - технологии - капсула - транспорт

Surprisingly, despite rather sad predictions, absence of the needed volume of investments at the initial stage and serious opponents, SkyWay project has managed to advance greatly to designated goals. Namely, in creating a production cluster and a test site, developing practically from scratch and partially certifying its rolling stock, which is applied in SkyWay transport and infrastructure complexes.

In addition, in October 2018, its leadership in the person of engineer Anatoli Yunitski announced a campaign, in which the first 5,000 investors were able to receive the first payments on investment loans due to the distribution of funds received by the Company during pre-project activities. The amount of payments exceeded the initial deposit tenfold.

The success of SkyWay project is also observed in the international development direction: in February 2019, at the World Government Summit in the UAE, the Dubai’s Roads and Transport Authority announced the selection of SkyWay technology as an alternative to the development of local transport infrastructure. Previously, this new type of transport was presented to Dubai’s Crown Prince Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum, who shared his impressions of reviewing it on his Twitter page.

 

SkyWay

These events indicate that SkyWay project is gradually developing, despite the impressive mass of negativity from its opponents. Apparently, the emphasis in this development is made in favor of the Middle East region as a strategic direction. And there is nothing surprising in this: according to the statement by Dubai’s Roads and Transport Authority, about 19% of the entire city budget is planned to be used to modernize the transport sector. And this means that SkyWay has every chance to realize the announced plans and begin the first commercial operation of its own systems.

 

SOURCE: https://inventure.com.ua/en/analytics/articles/skyway:-first-dividends-from-venture-tehnostartup

SEE ALSO: https://investtalk.ru/invest-news/id62764-strunnyj-transport-skyway-pervye-dividendy-i-kurs-na-blizhnij-vostok

 

 

Staňte se spoluvlastníkem technologie SkyWay

Stát se spoluvlastníkem technologie SkyWay za nejvýhodnějších podmínek, kterých lze při vstupu nové inovace na trh vůbec dosáhnout – taková možnost bude trvat již jen řádově měsíce. Startupová fáze se blíží do finále a začínají se realizovat projekty po celém světě. Aktuálně se nacházíme ve 14-té etapě rozvoje z 15-ti, kdy financování probíhá prostřednictvím investorů. Po uzavření patnácté etapy přejde projekt do fáze samofinancování a majitelé podílů si rozdělí každý rok dividendy ve výši minimálně 20% ze zisku společnosti.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Dubaj oznámila výstavbu prvních 15 km tras SkyWay se 21 stanicemi mezi mrakodrapy – článek ZDE.


 

Co je technologie SkyWay

Strunový dopravní systém SkyWay změní v příštích desetiletích způsob dopravy i bydlení na celém světě. Díky odklonu od potřeby fosilních paliv se stane nezbytně nutnou inovací v dopravním sektoru, který je v současném stavu pro potřeby lidstva již za hranicí udržitelnosti a možného rozvoje.

Technologie SkyWay využívá obnovitelné zdroje (solární, větrnou energii…), nepotřebuje inženýrské sítě ani jejich přípravu – vše obsahuje již v sobě. Je bezkonkurenční jak v ekologickém dopadu na životní prostředí, tak v ekonomice nákladů na vybudování i vlastní provoz. Tím, že přesunuje osobní i nákladní dopravu na lehkou konstrukci do výšky, uvolňuje zemi pro pohyb lidí i zvířat, nerušený rozvoj ekosystémů či pěstování plodin a má neporovnatelně nižší ekologický dopad na krajinu.

Technické otázky ohledně strunné technologie vám zodpoví dokument z roku 2015. Od té doby proběhlo již mnoho inovací a pokroků, nicméně pilíře technologie jsou popsané právě ZDE. Lepší představu o SkyWay získáte také prostřednictvím videí na YouTube ZDE.

Osobně jsem v projektu zapojená od roku 2016. V roce 2017 jsem navštívila certifikační centrum SkyWay v Bělorusku, kde jsem měla možnost prohlédnout si jednotlivé prvky dopravního systému v provozu. V současné době je technologie již certifikovaná TUV, má ISO 9001, mnoho patentů i ocenění. Aktuálně nastává realizační fáze v adresných projektech za stovky miliard USD ve Spojených Arabských Emirátech (SAE), Indii, Austrálii, ale i Evropě a dalších zemích po celém světě. V budoucnu SkyWay plánuje obsadit 50% dopravního trhu.

 

Předobjednávky dopravních řešení technologií SkyWay

 

 

Hlavní důvod nákupu podílů technologie SkyWay?

DIVIDENDY

 

SkyWay dává 15% svých budoucích akcií k dispozici malým akcionářům formou hromadného financování (Crowdfunding). Co je zásadní, startupové podíly se prodávají s výrazným diskontem, aktuálně v této 14. etapě projektu v průměru 1:35 (tzn. za 1 USD získáte nyní podíly v hodnotě 35 USD při vstupu na burzu = IPO). Po vstupu na veřejnou burzu bude možné zakoupit akcie technologie SkyWay již za výrazně vyšší tržní cenu.

Pro mnohé investory je ale mnohem zajímavější (než jednorázový odprodej jejich podílů na burze) pravidelný příjem ve formě dividend. Po ukončení patnácté etapy rozvoje (Startupu) a přechodu na samofinancování, bude SkyWay vyplácet majitelům podílů roční dividendy v celkové výši 20% ze zisku společnosti. Majitelé podílů technologie SkyWay budou mít příjmy ze všech adresných projektů na celém světě – z každého prodaného cestovního lístku, z každé zaplacené faktury za přepravu materiálu – a to navždy, dokud bude technologie existovat a bude využívána.


Chcete se stát spoluvlastníkem SkyWay? V případě zájmu si můžete založit účet zde:
Not yet involved in this life changing opportunity? Become a shareholder of the SkyWay technology here:

» REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «


 

Jak můžete získat startupové podíly technologie SkyWay

V případě vašeho zájmu o nezávaznou registraci do projektu využijte TENTO ODKAZ, nebo mě kontaktujte osobně. Registrací do mojí struktury se stávám vašim sponzorem. Ráda vám poradím a povedu vás, ať už se rozhodnete využít tuto příležitost pouze pro sebe, nebo budete SkyWay a její dopravní technologii nové generace šířit dál.


» Startupové podíly dopravní technologie SkyWay můžete získat i bez peněz «


Budujme SkyWay, pomáhejme planetě :-)
Markéta

 

 

 

.
Kdo si myslel, že investování znamená dnes vložím, zítra jsem bohatý, je vedle, jak ta jedle. Investováním posíláme své vydělané peníze pracovat za sebe do projektu, kterému věříme, a trvá to léta, než vzniknou nějaké významnější hodnoty.

Proto razím heslo: INVESTUJ & ŽIJ

Zapomeň na to, žes někam něco vložil, nečekej jen na výnosy, teď už je to mimo tebe. Nikdy nedávej všechno na jedno místo, nesázej na jediného koně, diverzifikuj a nechej se inspirovat - doporučení na základě mých zkušeností najdeš ZDE. Neboj se, zkoušej nové věci, investuj a žij!

 


Máte zájem o spolupráci?

Zašlete mi své kontaktní údaje a já se vám brzy ozvu.