Zlato vyšplhalo na šestiletý rekord

Cena zlata na konci června 2019 výrazně rostla a dostala se přes úroveň 1 430 dolarů za troyskou unci. Tolik zlato stálo naposledy v květnu 2013. Za růstem stojí geopolitické napětí, změna rétoriky centrálních bank a nižší výnosy státních dluhopisů. Americká centrální banka FED a Evropská centrální banka nevyloučily, že začnou opět snižovat úrokové sazby nebo zahájí nové kolo pumpování peněz do ekonomik. Reagují tak na zvýšenou ekonomickou nejistotu a slabou inflaci. Většina analytiků sdělení interpretuje tak, že FED k snížení základní sazby sáhne ještě v letošním roce.

„Výsledky zasedání centrální banky USA si trh vyložil jako kumulaci budoucího rizika,“ říká analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Dalším faktorem, který ovlivňuje zájem kupců o zlato, je stále nevyřešená hrozba obchodní války mezi USA a Čínou. Američtí představitelé totiž stále zastávají tvrdý postoj ve vyjednáváních, což zvyšuje možnost dalšího kola obchodní války. Tato nejistota opět žene investory do bezpečného přístavu. „Vzhledem k dalšímu mixu geopolitických a ekonomických událostí očekávám nástup několikaletého růstového období. Nepřekvapilo by mě, kdybychom již příští léto zažili cenu minimálně převyšující 1 500 nebo 1 600 dolarů za troyskou unci,“ dodává Marek Brávník.


Spořte do zlata, stříbra a platiny s komoditním účtem » Golden Gate «

 

Zlatu se ostatně dlouhodobě daří. „V období od roku 1971 do dnešního dne dosáhlo zlato na roční výnos v dolarech ve výši 7,72 %,“ doplňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Zdroj: Golden Gate Magazín červenec 2019