Co je Startup

Startup (nebo také start-up) je podnikatelský subjekt, typicky popsaný jako nově založená či začínající společnost a rychle se vyvíjející a měnící společnost. V současné době neexistuje jedna ucelená, mezinárodně uznávaná definice startupu.

Start-up „je nově založená společnost vyvíjející produkt nebo službu, které jsou místně a časově unikátní, jedinečným a inovativním způsobem řeší daný problém, má potenciál rychlého růstu z hlediska tržeb a zákazníků a stojí především na zakladatelích a většinou pro svůj další růst a uvedení produktu na trh potřebuje investici

Důležité vlastnosti startupu:

  • Nově založená společnost
  • Rychlý růst
  • Vysoká rozšiřitelnost (z ang. scalability)
  • Technologická společnost
  • Nízké počáteční náklady
  • Vyšší podnikatelské riziko (než u standardních firem)

Cílem startupu je snaha vyrůst co nejdříve v rentabilní, životaschopnou a stabilní společnost, kterou již dále za startup neoznačujeme.

Fáze startupu

  1. Nápad – Podnikatel přijde na podnikatelský nápad. Prozatím skutečně pouze nápad. Jestliže se od nápadu nepřijde k realizaci, tak se stále jedná pouze o nápad. Nápad je tedy prvotní fáze života startupu. Samotný nápad bez projektu a obchodního plánu má jen malý potenciál pro investory.
  2. Projekt – V momentě, kdy se na nápadu začne intenzivně pracovat se z něj stává projekt. V rámci projektu se pracuje na business plánu a již se podnikaní kroky k realizace nápadu, potažmo projektu. Projekt má s řádným obchodním plánem už zajímá určitou část investorů, přesto nemá velkou obchodní cenu.
  3. Startup – V momentě, kdy je společnost natolik stabilní, aby se mohlo přistoupit k realizaci projektu se z něj stává startup. Startupem pak rozumíme rostoucí společnost, dlouhodobě stagnující společnost se za startup nepovažuje. Startup by již měl mít webové stránky, má hotový obchodní plán. Startupové společnosti jsou flexibilní, většinou se na startupu podílí tým lidí, který průběžně

Financování startupů

Jsou různé způsoby financování startupů. Jedná se především o:

  • Investice ze strany zakladatelů
  • Vstup investora do vlastnické struktury společnosti (obchodní společnost, investiční fond, andělský investor)
  • Vložení investice investorem a podíl na zisku (obchodní společnost, investiční fond, andělský investor)
  • Crowdfunding (klasický i ekvity crowdfunding)
  • Startup akcelerátory a inkubátory (akcelerační programy pro rychlejší a snazší rozjezd podnikání)

Každá z těchto metod může, ale také nemusí zaručit úspěch zainvestované společnosti. Investoři bývají velmi opatrní, co se týká poskytování investicstartupům. Investorem tedy rozumíme andělského Investorainvestiční (kapitálový) fond, banku či podnikatelský inkubátor.

Úspěšné startupy

Nejúspěšnějším startupům se říká „unicorns“ (česky jednorožec). Toto pojmenování poprvé použil americký technicky zaměřený server TechCrunch.com v listopadu 2013[9]. Jedná o označení startupových firem, které mají minimálně miliardové ohodnocení (min. 1 miliarda amerických dolarů). Jejich počet v současné době raketově roste, podle Wall Street Journal bylo v roce 2014 na světě 45 unicorns a v současné době (tj. květen 2016) jich je 147.[10] Podle VentureBeat.com je těchto startupů 229 (tj. leden 2016).[11] Mezi bývalé startupy se řadí i světoznámé společnosti jako jsou:

Momentálně nejhodnotnější startupy na světě podle Wall Street Journal (aktuální pořadí ke květnu 2016):[10]

České startupy

ZDROJ: Wikipedie

 

Ještě před pár lety bylo nemožné investovat jen 20, 50 nebo 100$ do technolgického startupu, s potenciálem růstu hodnoty v řádech několika 1000%. Startupové podíly (pre-IPO akcie vydávané před vstupem společnosti na burzu) nakoupit dnes za pár centů a prodat je za 3-5 let za stovky dolarů

Dnes ale již můžete! » REGISTRACE U SKYWAY CAPITAL «

 


🌿 TIP: Chcete investovat pro svůj bohatější život? Přejete si ochránit své úspory před znehodnocením? Nebo sníte o lepším bydlení? Neváhejte mě kontaktovat.


Markéta

 

KONTAKTUJTE MĚ

[wpforms id=“2488″]